Çocuklarda Boy Uzaması Nasıl Sağlanır?

Anasayfa Çocuk Sağlığı Çocuklarda Boy Uzaması Nasıl Sağlanır?

Kemiklerdeki büyüme plağı adı verilen bölgenin kemik uzunluğunu arttırması sonucu çocuklarda boy uzaması eylemi gerçekleşmiş olur. Kemik uzunluğu arttıkça boyun uzaması da kaçınılmazdır.

Çocuğunuzun gelişimi belli dönemlerden geçecektir. Ve bu dönemlerde bazı hormonal değişiklikler meydana gelir. Hormonlardaki değişimler sonucu kemiğin boyuna uzama eylemine yardımcı olan büyüme plaklarında kapanmalar meydana gelebilir. Eğer büyüme plaklarında kapanma durumu söz konusu ise artık uzama aktivitesi durmuş demektir.

Boy Uzaması Kaç Yaşına Kadar Devam Eder?
Ebeveynlerden gelen genetik özellikler doğrultusunda kişiden kişiye değişen rakamlar söz konusudur. Fakat ortalama bir değer vermek gerekirse 18-21 yaş aralığında uzama eylemi tamamıyla durur.

Boy uzunluğuna etki eden faktörler neler olabilir?

Başta da dediğimiz gibi genetik faktörler listenin zirvesinde yer alır. Genetik faktörleri doğum ağırlığı, beslenme, gelmiş olunan etnik köken, yaşam stili ve egzersiz alışkanlığı takip eder. Kalıtsal olan özellikler dışında hayatınıza katabileceğiniz fiziksel aktiviteler, doğru beslenme alışkanlıkları, hareketli yaşam stili boy uzunluğunu ve uzama hızını direkt etkileyecektir.

Hangi Egzersizleri Yapmalıyız?
Aktif bir yaşamın size getirilerinden olan kemik sağlığı, boyuna uzama kapasitesi için çok sayıda seçenek mevcut. Hangi aktiviteye daha yatkın olduğunuzu bulduktan sonra bunu hayatınıza entegre etmeniz ve istikrarlı duruma getirmeniz çok önemlidir. Bu egzersizlerden bazıları;

  • İp atlamak,
  • Yüzmek,
  • Basketbol oynamak
  • Düzenli yürüyüşler,
  • Esneme ve vücut ağırlığı ile yapılan egzersizler,
  • Voleybol vs. gibi sayısız spor dalı karşınıza çıkabilir. En keyif aldığınız alanı seçip onunla birlikte bu yola devam edebilirsiniz.